Komitet Techniczny Nr 140 ds. Rur, Kształtek i Armatury z Tworzyw Sztucznych

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukuj

Zakres tematyczny:
Normy systemowe dotyczące wszystkich dziedzin zastosowań rur z tworzyw sztucznych jak: instalacje drenarskie, kanalizacyjne, wodociągowe, centralnego ogrzewania, gazowe i przemysłowe oraz na metody badań.

Zakres współpracy międzynarodowej i regionalnej:
CEN/TC 155 Plastics piping systems and ducting systems - we wszystkich działających grupach roboczych WG oraz ISO/TC 138 Plastics pipes, fittings and valves for the transport of fluids - we wszystkich działających grupach roboczych WG

Skład KT nr 140:
  Komitet został powołany 26 maja 1994 r. przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Uchwałą nr: 5/94. Aktualnie liczy 18 członków. Są to:

specjaliści branży, producenci:
  • Wavin Metalplast-Buk Sp. z o.o., Buk
  • PIPELIFE Polska S.A., Kartoszyno
  • Przedsiębiorstwo Barbara Kaczmarek Spółka Jawna, Gostyń-Malewo
  • KWH Pipe, Warszawa
  • REHAU Sp. z o.o., Przeźmierowa koło Poznania
  • "Elplast +" Sp. z o.o. Jastrzębie Zdrój
  • "Rurgaz" Sp. z o.o., Lublin
  • HOBAS System Polska Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza,
  • Amitech Poland Sp. z o.o., Poznań
  • KISAN Sp. z o.o., Kańczuga
  • Magnaplast Sp. z o.o., Lipniki Łużycke

wykonawcy sieci:
  • Per Aarsleff Polska Sp. z o.o., Warszawa

jednostek naukowo-badawczych:
  • Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Oddział Farb i Tworzyw, Gliwice
  • Politechnika Śląska, Gliwice
  • Politechnika Wrocławska, Wrocław
  • Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa

stowarzyszenie
  • Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych, Toruń
  • Urząd Dozoru Technicznego, Bydgoszcz

Przewodniczący:
dr Krzysztof Bortel
Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu - Oddział Farb i Tworzyw w Gliwicach - 44-100 Gliwice, ul. Chorzowska 50A, tel.: 32 231 21 81; faks: 32 231 26 74, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Sekretarz:
mgr inż. Danuta Styś
Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu - Oddział Farb i Tworzyw w Gliwicach - 44-100 Gliwice, ul. Chorzowska 50A, tel.: 32 231 90 41 wew. 33, faks: 32 231 26 74, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Umiejscowienie sekretariatu:

Działalność komitetu technicznego odbywa się w oparciu o Ustawę z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz.U. Nr 169, poz. 1386 z późn. zm.). Ustawa ta określa organizację normalizacji oraz podstawowe jej zasady i cele.

Komitet realizuje te cele poprzez:
  • - opracowywanie i uzgadnianie Polskich Norm dotyczących norm wyrobu i norm badań rur i kształtek z tworzyw sztucznych,
  • - przygotowywanie programów prac normalizacyjnych (program prac KT 140 na 2013 r.),
  • - opiniowanie projektów norm PN na wniosek innych komitetów,
  • - opiniowanie projektów norm europejskich jak również międzynarodowych (min. opiniowanie norm zharmonizowanych z dyrektywami UE),
  • - ustalanie interpretacji postanowień Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych,
  • - nadzór nad dokumentacją PN (min. przeprowadzenie przeglądu aktualności postanowień norm),
  • - uczestniczenie w międzynarodowej i regionalnej współpracy normalizacyjnej.

Członkowie Komitetu uczestniczą zarówno w posiedzeniach plenarnych CEN/TC 155 "Plastics piping systems and ducting systems" jak i są zaangażowani w prace grup roboczych europejskiego komitetu normalizacyjnego CEN/TC 155:
WG 6 "Systems for soil and waste discharge - PVC-U",
WG 7 "System for non-pressure drainage and sewerage - PVC-U (solid wall)",
,
WG 8 "Systems for water supply and pressure drainage and sewerage - PVC-U (solid wall)", ,
WG 13 "Systems with structured-wall pipes for non-pressure drainage and sewerage - PE, PP, PVC-U"
WG 14 "Systems of glass-reinforced thermosetting plastics for all applications - Polyester, epoxy and polyester resin based concrete",
WG 16 "Systems for hot and cold water applications",

oraz Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) ISO/TC 138 "Plastics pipes, fittings and valves for the transport of fluids" i działających grup roboczych ISO/TC 138:
SC 2 "Plastics pipes and fittings for water supplies", ,
SC 4 "Plastics pipes and fittings for the supply of gaseous fuels",
SC 5 "General properties of pipes, fittings and valves of plastic materials and their accessories - Test methods and basic specifications" i
SC 6 "Reinforced plastics pipes and fittings for all applications".